Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlaté Hory

2. 8. 2011

Konečně jsem si našel více volného času, abych napsal článek o mé nejoblíbenější lokalitě - o Zlatých Horách. Tento článek nebude obsahovat ani jako další mé články žádné odborné výrazy. Pokusím se spíš přiblížit vám mé zážitky na této lokalitě a podat zprávu o aktuálním stavu a možnostech nálezu.

Poprvé jsem tuto lokalitu navštívil na konci letních prázdnin v roce 2007. S Mackem jsme byli na dovolené v campu ve Vrbně pod Pradědem. V té době jsme ještě kameny nesbírali, ale už nás zajímaly. Tak jsme se pěšky vydali na pochod směrem do Zlatých Hor. Prošli jsme si oblast kolem propadliny žebračky, jen tak bez majzlíku a kladívka. Přitom jsme posbírali kilogramy pyritů, které se nám líbili. Nic jiného jsme také neznali. Od té doby jsem tuto lokalitu navštívil asi 24 - krát. Z toho většinou na vícedenní akce.

 

mineraly-043-1.jpg

                                              Žebračka - propadlina

 

 

snimek-731.jpg

                                     křišťál - Žebračka, xx do 15mm

 

Z počátku jsme sbírali hlavně v okolí žebračky a na haldách v areálu RD. V okolí žebračky ani přímo v ní jsme toho moc nenašli. Vždy jen kusy rudy. Jen jednou jsem tam našel pěkný vzorek s křišťály za který jsem moc rád. V žebračce se dají najít i baryty a dokonce žezlové křemeny - nic z toho jsme bohuže nenašli. Také se na okolních haldách vzácně našel anatas (!!) ani ten se nám zatím nepodařilo najít. Haldy v areálu RD jsou dvě: pod poštovní Štolou, kde jsem našel mé krásné linarity a pak u zadního vjezdu do areálu. To je proslulá zlatá haldička, na kterou je navezen zlatonosný materiál ze štoly Mír. My jsme zde nikdy zlato nenašli, ale ani jsme ho tady moc nehledali. Viděl jsem odsud vzorky se zlatem a některé jsou velmi kvalitní, možnost nálezu tedy stále je. Vraťme se ale k haldě pod poštovní štolu. Ta je stále perspektivní. Nachází se zde minerály jak v Modré štole. My zde našli alumogel, linarit, galenit, cerusit, anglesit, malachit, azurit, payrit  a chalkozin. Z toho linarit a cerusit v kvalitních ukázkách. Azurit, který je ze Zlatých Hor také popsán jsem tu našel na dvou ukázkách a bylo to velké štěstí. Navíc si musím ověřit, zda se nejedná o linarit, často se plete.  Haldy v areálu RD jsou stále nadějné, musím ale upozornit, že nejsou volně přístupné a v současné době je např. halda pod Poštovní štolou nově oplocená. My zde naposled sbírali v roce 2009.

 

cerusit-2.jpg

                cerusit z haldy pod poštovní štolou, velikost vzorku 50*30mm

 

To bylo naše povrchové snažení a teď podzemí. Jako všechny ostatní tak i nás nejvíce lákala Modrá štola! slyšeli jsme, že se zde nachází mnoho minerálů v efektivních ukázkách. Halda nás po pár akcích omrzela a my toužili dostat se do Modré štoly. A to se nám nakonec povedlo! Ten den si moc dobře pamatuju bylo to 16. 12. 2008 den před výročím uzavření těžby tohoto ložiska ( 17. 12. 1993 ). Ten dej jsme si prošli kus Modré štoly, byli jsme na fleku s linaritama a následně na fleku s cerusitama a anglesitama! Byla to užásná akce a my jsme si nafárali spoustu krásných šutrů! Těch akcí do Modré štoly bylo mnoho a nám se jednou za čas povedl opravdu super nález. O tom ale někdy jindy samostatný článek. Taky jsme se dostali na 3. patro, kde se nacházely velké kusy recentní měďi, která se zde utvářela na starých kolejích...i o této akci podám zprávu.

 

dsc_2336-1.jpg

                                     Já na 3. patře v modré štole

 

 

dsc_0855-1.jpg

                                                    Já před Modrou štolou, zima 2008

 

To byla Modrá štola, proslulá hlavně sekundáry. No jo, ale my měli v hlavě další velký cíl ... a to bylo zlato ze štoly Mír! Problém je, že štola Mír je nejen uzavřená, ale tak dobře zajištěná, že se do ní němá šanci nikdo dostat. Tedy pokud nevyužije cestu přes jinou štolu, jako se to podařilo nám! Měli jsme opravdu štěstí, protože zhruba jeden rok se dalo přes jinou štolu dostat až k zlatému fleku - k zlatonosnému sloupu! Tento sváteční den byl pro nás pátek 30. 10. 2009. Jsou to moje nejkrasnéjší vzpomínky na šutrácké akce vůbec. Teď to zkrátím, ale slibuju vám podrobný článek o této výpravě. Cesta na místo nám trvala asi 2 a půl hodiny. Věděli jsme sice kam máme jít, ale jestli najdem polohu se zlatem, jestli nebude komora zatopená, to jsme netušili. A tak byla cesta ještě napínavější. Přišli jsme na flek, kde se měla vyskytovat poloha se zlatem. No jo, jenže stěny byly pokryté vrstvou usazeného a nechutně oranžového bahna. Nezbývalo nám než zkusit namátkou kladívkem ťukat a zkoušet. To se povedlo a my našli flek se zlatem!!! Bylo to něco úžasného. Celkově jsme tu pak byli ještě dvakrát o nafárali si spoustu pěkných vzorků se zlatem. Tyto žně tu probíhali zhruba do letních práznin roku 2010, kdy štola, kterou se dalo na zlato dostat byla dost pečlivě zadělána a vchod k ní zasypán... Možná, že je to tak lepší, časem se místo dost profláklo a stalo se z něj doslova poutní místo. Kdo tuto dobu zažil tak bez nálezu neodešel. Byly to krásné chvíle a moc rád na ně vzpomínám.

 

 

p1030128-1.jpg

zlatinky ve velikosti 6mm

 

 

Za zmínku ještě stojí historické křemenné žíly v okolí poutního kostela, kde se dá údajně stále najít zlato. Já to sice ještě nězkoušel, ale chystám se na to. Viděl jsem odsud pár vzorků se zlatem, které je zarostené v křemeni a jsou to moc krásné ukázky. Zlato se dá také rýžovat  širokém okolí Zlatých Hor. I na tuto akci se s Mackem chystáme.

Seznam námi dosud nalezených minerálu na ložisku Zlaté Hory:

anglesit, cerusit, malachit, linarit, azurit, měď, zlato, pyromorfit, elektrum, galenit, kalcit, křišťál, křemen, pyrit, chalkopyrit, chalkozin, greenockit, covellin, goethit, sádrovec + bornit, baryt.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bouda

(David, 19. 8. 2016 17:29)

Dobrý den, jsem začínající sběratel z Ostravy. V nejbližší době se chystám navštívit Zlaté Hory. Mohl by jste také mě napsat polohu a případně i mapku dvou hladiček z textu? Můj email je davidbouda1@seznam.cz

Děkuji

Vladimír

(hagen, 17. 6. 2013 19:19)

Aby se Vladimír nepodepsal:-)

Zlaté Hory

(Milos, 29. 7. 2012 21:17)

Nazdar příteli.
Úplně náhodou jsem přišel na tyto stránky a jsem v úžasu. To jsi měl hodně štěstí. Víš jaký je současný stav ve Zlatých Horách? Děs. Vše se likviduje. Měl jsem štěstí jednou, kdy jsem zcela legálně navštívil toto podzemí úpadnicí nad Modrou štolou a dostal se i do stařin. bylo moc fajn, jen na hledání a sběr nerostů čas nebyl. :-( Mohl bys mi uopřesnit polohu těch dvou haldiček o kterých s zmiňuješ v textu?? Děkuji. Hodně zdaru při dalších akcích do podzemí. Jinak. Máš tyto stránky moc hezké a obrazová část je úchvatná Můžeš mi psát na milosmoravak@seznam.cz. M.

Děkuju

(Klára, 26. 5. 2012 19:57)

Moc děkuji za tyto typy na zajímavá místa,s hledáním minerálů začínám a zátra jedeme do zlatých hor takže se moc těším :D

Re: Děkuju

(Jan Skýpala, 26. 5. 2012 22:54)

V pohodě. Taky jsem ty informace musel od někoho získat. A tvé nadšení velmi dobře znám! :) tak hodně zdaru a pak se ozvi, jak jste dopadli

Zlaté Hory

(Šutr, 24. 8. 2011 17:20)

To byla akce, to zlato! Velice podařené kousky. No a už tenkrát jsi zlobil.