Jdi na obsah Jdi na menu
 


Študlov

25. 12. 2010

Slovo na úvod:

Toto naleziště, které leží u Valašských Klobouk v Bílých Karpatech jsem si dovolil prohlásit na nejvýznamnější naleziště u nás, protože tolik jantarů, mnoho i kvalitou vhodných k broušení a rozmanitostí barev se nikde jinde v České republice nenašlo. Navíc se v některých jantarech objevil i fosilní hmyz ( vosičky, pavouci, mravenci ).

Historie lokality:

Nejlépe je výskyt jantaru prozkoumán v oblasti nazývané Lázky. Zde se přímo v korytě řeky podařilo odkrýt v roce 1970 vrstvu uhelnaté břidlice s vrstvičkami černého uhlí. Při rozplavování tohoto materiálu se našlo údajně několik kg jantarů různé kvality a velikosti. Největší jantary dosahují velikosti až 8cm, váhově se blíží až k 50g ( zcela ojediněle ). Zajímavostí je i různá variace barev od bílé, přes nažloutlou až k rudě červené ( retinit ). Taky tvarově je rozmanitost jantarů velice pestrá ( brčka, kapky, kulovité útvary ).

Současný stav:

Já jsem tuto lokalitu navštívil třikrát, poprvé v roce 2009. Kopal jsem ve svahu a narazil na vrstvičku prouhelnatělé břidlice, ze které jsem získal docela dost drobných úlomků žluté a červené barvy a dva větší kusy ( 3 cm ) tmavě červené barvy - retinitu. Dost mě potěšil oválný jantar v uhelnaté břidlici. Lokalita, ikdyž je značně prokopaná je stále nadějná, podmínkou nálezu jantaru je kopání. Jámy si prosím zahazujte, jedná se o velmi krásnou oblast.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hm

(xxx, 17. 8. 2013 6:00)

he he bagr a jedem :)