Jdi na obsah Jdi na menu
 


Staříč u Frýdku Místku

16. 9. 2011

Tato lokalita je v naší republice celkem ojedinělá. A to především díky nálezům velmi kvalitních mileritů. Zajímavostí také je, že se milerity nehledají přímo pod zemí - z primáru, ale největší možnost nálezu je přebírání haldového materiálu. Rozsáhlé haldy se táhnou po celém okolí této oblasti. Někdy slouží pro zasypávání skládek a podobného bordelu. Halda ze které pochází snad nejkrásnější milerity z České republiky se nachází v obci Staříč. V roce 2006 tu ostravští sběratelé našli velmi kvalitní a četné vzorky mileritu, kdy jehlice dosahovali délky i 5cm, někdy narůstaly i do dutin. Krom tohoto minerálu se tu vyskytuje běžně kalcit, ankerit, pyrit, chalkopyrit a červený sfalerit, méně pak baryt.

p1020729-1.jpg

                              halda v obci Staříč s nálezy mileritů

Lokalita byla po super nálezech v roce 2006 dost navštěvována a mileritů rychle ubývalo. Já zde byl popvré v roce 2009 a milerit jsem nenašel. Pouze pyrit a chalkopyrit. Na kraji roku 2011 jsem tu našel mé první vzorky mileritu, některé celkem kvalitní. Vůbec mé nejlepší nálezy proběhly v srpnu tohoto roku. Našel jsem tu kvalitní milerity na pískovci, některé spolu s nažloutlým ankeritem, který dodával vzorkům estetiku. Milerity narůstaly nejen na pískovec, ale i do prostoru a tvořili tak efektivní ukázky. Také jsem tu našel zlaté jehlice mileritu na černých uhelnatých břidlicích a spolu s červeným sfaleritem tvořili velmi pěkné ukázky. Vzorky se určitě nevyrovnají nálezům z roku 2006, ale i tak mají svojí kvalitu. Milerit je někdy zarostlý v kalcitu a dá se leptat, aby se ukázal ve své plné kráse. Ale i to je někdy sporné. Některé vzorky jsem vyleptal pěkně, ale většinu jsem leptáním poničil ( bohužel i můj nejlepší vzorek ! )

milerit-2.jpg

      můj nejlepší vzorek vel. záběru 45*30mm, xx do 15mm

takže při této metodě doporučuju velmi slabý roztok kyseliny a hlavně si vzorky hlídat. Tato lokalita je tedy stále perspektivní, ikdyž nálezy mileritů nejsou vždy zaručené. Někdy najdete, někdy ne a to je na tom to pěkné. S dalších minerálů jsem našel skoro čiré krystalky barytu?? kalcit, pyrit, chalkopyrit a červené krystalky sfaleritu, které jsou bohužel pro nedostatek místa vždy ploché a poškozené.

p1020740-1.jpg

                        celkový pohled na lokalitu, červenec 2011

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lol

(tom, 29. 8. 2016 20:27)

lol