Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokojovice > "Korundovice"

10. 11. 2010

Toto známe Moravské naleziště, které proslulo díky kvalitním ukázkám korundu bylo objeveno na konci 19. století. Lokalita se nachází v lesíku nad malebnou vesničkou Pokojovice. Zde je amfibolitový výchoz, ze kterého vystupuje pegmatit s korundem. V historii se zde nacházely soudečkovité krystaly o velikosti až 10*5cm. Poté upadlo toto naleziště v zapomenutí a znovu bylo "objeveno" až koncem sedmdesátých let 20. století.  Kromě korundu se tu také vzácně našel safír.

aktuální stav:

Tuto lokalitu jsem navštívil dvakrát v roce 2009 ( duben a květen ), vždy na celý víkend. Poprvé jsem tu byl s Mackem a celý víkend jsme korundy urputně hledali. Buď jsme prováděli drobné výkopy nebo se jen tak prohrabovali. V sobotu, hned zrána jsme se pustili do práce, ale korundy né a né vylézt. Až odpoledne jsem našel na pařezu pár drobných úlomků šedo-modrých korundů. Jistě je zde zanechal něaký sběratel. Když už jsme chtěli skončit a jít si udělat něco na večeři našel jsem při prohrabování krásný, plochý krystal korundu 3cm velký! Měl jsem obrovskou radost a těšil se na ráno. V neděli jsem už žádný  korund nenašel. Zadařilo se Mackovi, který ze země vytáhl krásný, volný sloupec korundu 3cm velký. A tak naše první návštěva proběhla úspěšně.

Od té doby jsem měl "Korundovice" pořád v hlavě a chtěl se sem co nejdříve vrátit. Na konci května, přesně měsíc po první návštěvě jsem se zde opět vydal. Tentokrát bohužel sám, Macek nemohl. Nerad jezdím na šutry sám, obzvlášť přes noc. Ale co se dalo dělat, měl jsem touhu, kterou jsem musel utěšit! Vyjel jsem vlakem hned v pátek po škole a do Pokojovic dorazil kolem osmé večer. Bylo po dešti a už se stmívalo. Bylo sychravo a já začínal litovat, že jsem vyjel sám. Postavil jsem stan a řekl si, že se ještě na chvíli porozhlédnu po opršeném terénu. Hned můj první pohled utkvil na korundu, který ležel "zapíchnutý" v hrabance! Byl to volný krystal 3cm veliký na kterém byl drobný kousek živce, no prostě krása!! Po 10 minutách hledání jsem našel dalších pár drobných korundů a nemohl se dočkat rána. Vstal jsem brzo, bylo krásně, nebe bez mráčku. Seběhl jsem kopec a  v potoce, který teče pod lesíkem nabral vodu do kýble. To proto, abych mohl podezřelé kusy živce omývat. Hledal jsem, ale stále nic. Kolem oběda jsem se jen tak prohraboval v zemi a z hloubky asi 20cm jsem vytáhl dva "šutry". Umyl jsem je a řval radostí! Jeden šutr byl kus živce, na kterém byly 4 krystaly korundu ten největší měl 3cm!!! Druhý vzorek byl kus živce, na který ze předu narůstal plochý krystal korundu o poloměru 3cm!! V neděli jsem už žádný korund nenašel, ale to mi nevadilo. Byla to úspěšná výprava, která jasně ukazuje, že se v Pokojovících dají korundy stále najít.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář