Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maršíkov - Střelecký důl

25. 12. 2010

Slovo na úvod:

Jedná se o jednu z nejznámnějších lokalitu v oblasti Hrubého Jeseníku. Nachází se v údolí mezi Maršíkovem a Vernířovicemi. Samotná lokalita je tvořena malým lomem a krátkou štolou, v okolí jsou zarostené a dosti překopané haldy.

Historie lokality:

Historicky nejznámnější je žlutozelený beryl, který dosahuje velikosti až 2*6cm a vyskytuje se v blokovém živci a křemeni. V cukrovitém albitu se nacházi drobnější krystalky zelenomodrého akvamarínu. Mezi další známé minerály patří granát, columbit, bertrandit, bavenit vzácněji se tu vyskytoval topaz, apatit a zirkon. Na jedné ukázce se našel i milarit a zelenomodrý euklas. Velmi estetické jsou ukázky červeného granátu, který narůstá na lupenitý muskovit.

Současný stav:

V současné době se dají najít stále slušné ukázky berylu, akvamarínu, granátu, vzácněji pak bertranditu, columbitu a bavenitu. Podmínkou je překopávání haldového materiálu a taky štěstí. Já jsem tuto lokalitu navštívil poprvé v roce 2008, od té doby zhruba sedmkrát, ale i přes usilovnou snahu jsem zatím nenašel slušnější ukázku některého z výše uvedených minerálů. Snad pouze jeden větší kus blokového živce s pár zrny zelenavého berylu a jeden slušný vzorek columbitu. Pár pěkný berylů jsem získal koupí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

columbit

(Franz Kretschmer, 1. 2. 2011 12:12)

Píšete, že jste našel pěkný columbit. Jak velký? Nemohl byste ho vyfotit? Děkuji

Re: columbit

(Jan Skýpala, 18. 3. 2011 16:00)

Obávám se, že jsem se s určením minerálu unáhlil. Po důkladném umytí se z columbitu stal spíše obyčejný skoryl. Zkusím se ještě s někým poradit a případně opravit chybu v článku. Fotku můžu pořídit tak jako tak.