Jdi na obsah Jdi na menu
 


kotouč Štramberk

8. 11. 2010

Jedná se o rozsáhlý 8-etážový kamenolom, kde se od roku 1913 těží vápenec. Tento kamenolom proslul hlavně  nálezy krásných kalcitových drůz, které se nacházejí na puklinách a ve velkých dutinách. Velikost kalcitů je zde od několika mm do desítek cm. Kalcity jsou bohaté na krystalové tvary ( klence, skaleondry ) a objevují se i ve více generacích.

Mé poznatky z kotouče:

Má první návštěva zde proběhla na konci roku 2007. Od té doby jsem tuto lokalitu navštívil už mnohokrát. Bydlím v Rožnově pod Radhoštěm a tak ji mám skoro "za domem". Vzpomínám si na moji první návštěvu. Byli jsme s Mackem vystrašení aby nás zde nikdo nechytil ( povolení jsme samozřejmě neměli ). Hned na vrchních etážích jsme z vápence vytloukali drobné xx kalcitu asi do 1cm a byli jsme z toho celí hotoví! Tyto akce se často opakovali a my pomalu, ale jistě celý kamenolom prozkoumávali. Po čase jsme byli "malými" kalcity unaveni a toužili jsme najít dutinu s pořádnými velikány! Ovšem tento kamenolom má už své nejlepší roky za sebou a tak nám nezbývalo než doufat. Byli jsme trpěliví a lokalitu pravidelně navštěvovali. Ta se nám za naší aktivitu poprvé odvděčila v červnu roku 2008, kdy se na spodní etáži po odstřelu objevila veliká dutina! Bylo to jako ve snu! Koukali jsme na stěny "porostlé" klenci kalcitů do velikosti 10cm!! Opatrně jsme vytloukali krásné drůzy ze stěn a z jílu opatrně vytahovali plováky! Na tyto okamžiky nikdy nezapomenu. Problém byl ovšem s hlídačema. Zkoušeli jsme povolení, ale to nám dát nechtěli. A tak jsme museli chodit do lomu potají. Nejčastěji to bývalo z rána, před východem slunce. Dvakrát jsem i na kotouči přenocoval, jen abych se mohl brzy z rána hrabat pár hodin v dutině! Ti krasavci za to ovšem stáli. Krásné vzorky se hromadili a následovala vždy nejhorší část dne - cesta domů. Krosna vážící desítky kilogramů, strmý výstup po etážích k vrcholu, bolest v zádech ... to jsou jen některé obtíže, se kterými se musí šutrák vyrovnat. Parkrát jsem při výstupu s krosnou brečel a říkal si, že už mě se nikdo nedostane. Jednou jsem se při výstupu s krosnou vyvrátil a nemohl opět vstanout, to byly strašné chvíle. Mackovi se zas podařilo urvat poutko od krosny, jak byla přetížena. Ovšem doma, když jsem následně své poklady vybalil z novin a umyl, se tento nepříjemný pocit změnil v euforii a já se nemohl dočkat další návštěvy. Těch dutin, co jsme zde objevili bylo mnoho a z každé jsou kalcity trochu jiné. Ať už je to podklad, velikost nebo krystalové tvary kalcitů, vždy objevíte něco trochu jiného a to je na tom to krásné. Největší drůzy, které odtud mám jsou i přes 1m veliké a největší krystal je o hraně 17cm

další minerály:

Mezi minerály, které se tu dále nachází patří pyrit, dolomit, fluorit, baryt. Já tu v poslední době našel docela pěkné drůzy pyritu, ovšem vím o lidech, kteří mají odsud opravdové krasavce. Jednotlivé x pyritu o velikosti 5cm!!  Minerál, který jsem zde doposud nenašel a moc po něm toužím je fluorit, který se tu párkrát vzácně našel. Je v podobě buď žluto-oranžových krychlí nasedající na klence kalcitu nebo jde o tzv. kulovité agregáty. Jeden vzorek jsem dostal od regionálního sběratele darem a moc si ho vážím. Ovšem vlastní nález je vlastní nález a tak doufám, že i na mě se jednou štěstí usměje a já zde najdu svůj vlastní fluorit!

 Štramberk je stále perspektivní lokalitou, kterou jsem si zamiloval nejen k vůli krásným šutrům, ale i díky jedinečnému výhledu na okolní panorama. Tuto lokalitu mám moc rád a vždy se zde s vděčností rád vracím.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

před týdnem jsem tam byl...

(Kotouč 2020, 14. 5. 2020 10:16)

nejlepší a největší a nejhezčí kalcity jsou uplne dole!

Návštěva lomu 2015 28.11

(Jakub, 28. 11. 2015 19:29)

Dnes jsem byl v lomu a samozřejmě kalcitu dutiny bohužel všechny vybrané a fluority byli krásné byli krásné orandzove

?

(cert, 26. 7. 2014 10:54)

Kdybys nebyl nenažraný, nevyvracel by ses.

Re: ?

(Jan Skýpala, 4. 1. 2015 19:27)

Velmi "přínosný" komentář, díky Vám za něj :))