Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hončova Hůrka

15. 1. 2011

Jedná se o mineralogicky velmi pestrou lokalitu, ze které bylo popsáno okolo 25 - ti minerálních druhů. Já jsem tuto lokalitu navštívil poprvé na podzim roku 2007. Byla to má první šutrácká výprava. Dopoledne jsem byl na "medové" kalcity v Grygově u Olomouce a odpoledne se vydal právě zde. S kladívkem a majzlem jsem chodil křížem krážem a tloukl do všeho, co se mi dostalo pod ruku. Tak jsem se také ocitl na skalním výchozu a jen tak ledabyle jsem začal mazlíkem rozbíjet horninu. Najednou se mi majzlík kousek propadl a já věděl, že jsem něco našel! Doufal jsem, že by to mohla být geoda s krystaly. A skutečně, byla to kalcitová dutina a já tu při mé první návštěvě našel dosud nejpěknější kalcit. V této době jsou takové nálezy už docela ojedinělé. Od té doby jsem "Hončák" navštívil asi 10 krát. V roce 2008 a 2009 se tu daly ještě najít pěkné vzorky heulanditu, ty se kopaly "u jezírka". Ovšem při jedné návštěvě 23.12. 2009 jsem se zhrozil. Místěčko bylo po nájezdu něakých bláznů úplně vybrakováno a od té doby jsem tu žádný kvalitnější heulandit nenašel. Na Z straně lokality se stále ještě kopou acháty - nálezy posoudit nemohu, protože jsem zatím našel jen jeden jediný a ten ještě nemám rozřízlý. Možnost zajímavějších nálezů snad skýtá překopávání zarostené haldy, která se nachází za informační tabulí lokality. Slyšel jsem, že zde někdo před pár lety našel krásný krystal barytu velká 6cm!! Na Hončově Hůrce se nacházely totiž velmi evektivní ukázky, právě barytu. Jednalo se až o 2kg velké krystaly většinou bělavé barvy, ale někdy barva přecházela do modré až narůžovělé. Také jsem viděl fotky pěkných ametystů a dokonce i záhnědy - to už jsou ovšem historické sběry a v této době se takový nález nedá moc očekávat. V okolí lokality lze sbírat kusy plazmy, která po vyleštění tvoří také pěkné ukázky. Historie této lokality je velmi pestrá a ikdyž má už své nejlepší roky zasebou, nelze vyloučit při troše štěstí zajímavější nález. Mé nalezené minerály: heulandit, kalcit, přeměněný olivín, chalcedon, plazma, achát.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

snk

(rugal, 30. 11. 2016 18:03)

máš hnusný kameny !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Hončovka

(David, 19. 8. 2016 18:07)

Já jsem lokalitu navštívil v roce 2015 a hledal hlavně klinoptiolity...několik kalcitových žilek jsem našel a doma vyleptal v HCl. Klinoptiolit se sice ukázal po odleptání, ale už nedosahoval takové kvality jako starší sběry...

m

(m, 23. 3. 2014 21:43)

už tu mnoho není, jen pár achátů, ale málo. vybrakováno

K Hončovce u Skotnice

(Ivo, 9. 1. 2012 16:09)

Hončová Hůrka je opravdu senzace.Taky jsem tam byl několikrát a nikdy jsem nešel s prázdnou.Jestli máš Hončovku rád,mrkni na mou e-stranku minersnerost.blog.cz.Mám tam letošní výpravu a loňskou na začátku podzimu.