Jdi na obsah Jdi na menu
 


Borovec u Štěpánova nad Svratkou

24. 11. 2010

Současný stav:

Tuto lokalitu jsem poprvé navštívil na Velikonoce roku 2008. Jsme na Vysočině a tak tu ještě ležela slabá vrstva sněhu. Byla to třídenní výprava s Mackem. V Borovci, ve svahu pod štolou Mír jsme měli postavený stan. Naše první návštěva byla v proslavené štole Mír, která byla naštěstí otevřená. Štolu jsme si nejvprve celou prošli. Oba máme kvalitní čelovky a tak to byla pohoda, ikdyž jistá nervozita zde byla, protože to byla jedna z prvních štol, které jsme navštívili. Po prozkoumání celé štoly jsme se vrátili k rozrážce č. 8, kde se nachází tzv. modrá rozsedlina. Nebo spíš se nacházela ještě na konci 90. let. Odtud pocházejí velice pěkné ukázky  modrého azuritu. Mnohokrát se tam střílelo a tak je komín už dost vyrubaný. Přesto jsme se pustili do práce a po pár hodinách jsme měli plné igelitky. V celé štole se dájí taky s úspěchem sbírat pěkné ukázky chalkopyritu, galenitu a covellinu. Byly to začátky našeho sbírání a zdá se mi, že jsme neměli ani noviny na balení vzorků. To se také stalo pro některé osudným, ale jak se říká chybami se člověk učí. Na této akci jsme navštívili také známou Němečkovu oboru, kde se na haldách nachází hlavně drátková/plíšková měď, kuprit, chryzokol, vzácněji stříbro a při roztloukání křemene se dají nalézt krásné jehličky malachitu! Taky zde určitě potkáte Pepu - místního hlídače. Je to divočák, ale bát se ho nemusíte, je krotký a pomůže vám v prohrabování haldy. Sice byl sníh, ale i tak jsme se pustili do práce a palicí roztloukali větší kusy křemene. Hrabali jsme ve sněhu a roztloukali všechno, co se nám dostalo pod ruku. Při této práci jsem našel velice pěkný vzorek, kde v dutině asi 2cm velké jsou krásné, lesklé jehlice malachitu do 1cm, na které narůstá drátková měď. Hold štěstí začátečníka. Z této výpravy jsem si odvezl také krásný azurit ze štoly Mír. Je to nejlepší vzorek, který jsem tu doposud našel. Chudák Macek, musel být asi naštvaný, protože máme takový zvyk. Na všech lokalitách sbíráme všechny šutry dohromady a na konci akce si losujeme, kdo začíná vybírat. Někdy se jedná opravdu o infarktovou záležitost a při této akci to tak bylo! Od té doby jsme štolu Mír i Němečkovu oboru navštívili ještě několikrát a vždy se nám podařilo nalézt zajímavé minerály. Tato lokalita nabízí poctivému a vytrvalému sběrateli ještě stále dobré sběratelské možnosti.

Seznam nalezených minerálů: Azurit, Malachit, Měď, Stříbro, Křemen, Baryt, Galenit, Chalkopyrit, Covellin. 

 

9.2. - 10. 2. 2011

S Lukym - kámošem ze třídy jsem se rozhodl využít jarní prázdniny pro navštívení něaké lokality. Počasí nám přálo, sníh už roztál a bylo slunečno ( i když pořád mrazivo ) a tak jsme se rozhodli zajet do Borovce. Sraz jsme měli v Brně a odtud cestovali společně. Na místo jsme přijeli kolem oběda. Hned jsme se vydali do Němečkovy obory. Po výšlapu strmého kopce směrem k Bukovské jsme stanuli konečně na 1. záchytném bodě a to u krmelce. Za ním se nalézá hlavně ryzí měď a vzácně i stříbro, tak jsme se dali do hledání. Po hodince se začala něaká ta měď na nás usmívat a my povzbuzeni hledali dál. Asi po dvou hodinách jsem se rozhodl, že si půjdu projít celý svah Bukovské a šutry, co mi příjdou podezřelé sbírat a roztloukat. Bukovská - buk, ano. Dominantní dřevina, která se tu vyskytuje mi sice opadem z minulého roku trochu znepříjemňovala situaci, ale i přesto jsem měl za půl hodinky dost "podezřelých" šutrů k roztloukání. Rozbíjel jsem šutr za šutrem a měl z toho smíšené pocity. Skoro v každém byl malachit, někdy i pěkná jehlice, ale já měl stále pocit, že na mě čeká něco víc. Rozbíjel jsem šutry čím dál horlivěji. Měl jsem takový zvláštní pocit a vzušeně prohlížel šutr za šutrem. A najednou to přišlo, vzal jsem do ruky šutr dlaňového formátu a otočil ho. Z počátku jsem měl pocit, že je to snopeček jehlic malachitu, ovšem poněkud špinavých. Po lepším prozkoumání jsem zjistil, že jehličky mají kovový lesk a nejsou vůbec špinavé, ale krásně stříbřitě lesklé! Byl to antimonit a já v té chvíli poskakoval po haldě jako smyslů zbavený! Hned jsem se s nálezem chlubil Lukymu a ten mi jen tiše záviděl. Lituju, že jsem nenašel zbytek materiálu, ze kterého jsem antimonit získal, možná by tam ještě něco bylo. Přesto byla radost veliká. Luky našel za chvíli krásnou jehlici malachitu, já také pár skromnějších nálezů a tak jsme spokojeně zbalili vzorky a vydali jsme se směr štola Mír.

Tam jsme tloukli ve známé "modré rozsedlině" až do nočních hodin. Našli jsem něaký azurit, malachit, galenit vše v průměrné kvalitě. Ještě jsme si udělali před ústím štoly na ohni rychlou večeři a uchýlili se zpět do vnitř - ke spánku. Noc byla studená, naštěstí bylo ve štole o poznání tepleji. Ráno, po rychlé snídani jsme se znovu pustili do fárání a byli úspěšnější než předešlý večer. Já jsem po chvíli vytloukl větší šutr s azuritem a malachitem, bohužel to byl spíše ten "moučkový". Chvíli po mně se Lukymu podařil super nález. Vyfáral tři krásné vzorky temně modrého a lesklého azuritu! Dokonce šly vidět i drobné krystalky, bylo to super! Po vydařeném fárání jsme všechny vzorky pečlivě zabalili a vydali se ještě na chvíli do Němečkovy obory. Tam jsme našli opět něaké malachity, měď + další rudy. Poděkovali jsme lokalitě za nálezy a vůbec krásnou akci a spokojeni se vydali v odpoledních hodinách na autobus a následně vlak směr domov.

Fotky z akce jsou ( a ještě budou přidány ) ve fotoalbumu Borovec.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

JSTE DOBŘÍ

(Tomík, 16. 5. 2014 10:21)

16.5.2014 - včera jsme se známým navštívili štolu Mír, ale žádný zátrak, dnes jsem otevřel Vaše stránky a tiše záviděl, nebyla to taková ta zlá závist, jenom jsem si říkal, co nás minulo. Máte to moc hezké, jen tak dál.