Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlaté Hory - modrá horečka

1. 8. 2011

Bylo to někdy v květnu roku 2008. Jeli jsme s mackem autobusem do Zlatých Hor s tím, že si projdem všechny dostupné místa, kde se dá něco najít. Byly to naše začátky kutání a my ještě Zlaté moc neznali. První noc jsme spali pod širákem nad propadlinou Žebračkou. Bylo to dost strašidelné, zvlášť když mě v noci probudil štěkot psa někde poblíž. Ráno jsme vstali brzo a protože byl krásný den, dali jsme se ihned do hledání. Prošli jsme si okolí nad Žebračkou, kde jsme našli dvě otevřené štoly. Daly se sledovat v délce asi 50m a my nic zvláštního kromě pyritu nenašli. Sestopili jsme do propadliny a hledali tam. Dají se tam najít větší kusy rudy ( pyrit, chalkopyrit, chalkozin, galenit ), které někdy tvoří pěkné ukázky. Také se tu dají najít ukázky křemene - křišťálu, který je v primáru a společně se uvolňují ze stropu propadliny. Já jeden pěkný kus našel. Odpoledne jsme se přesunuli na haldu do areálu RD, pod poštovní štolu. Moc jsme nevěděli, co zde můžeme najít, ale materiál se nám zdál slibný. Po chvíli jsme začali nacházet povlaky malachitu, galenit, drobné jehličky cerusitu, náteky alumogelu a taky známky linaritu! Ten nás lákal spolu s cerusitem nejvíce. Tak jsme hledali, roztloukali, ale nic moc nenašli. Bylo poledne a my jsme se rozhodli něco pojíst. Vidím to jako dnes, seděl jsem na betonovém sloupku, ládoval se konzervou a zapíjel to pivem. Přitom jsem ovšem očima lítal po haldě a říkal si, jaký kámen pak zkusím rozbít. Po jídle jsem se dal znovu do práce  a začal rozbíjet šutry, které jsem si vyhlídl. Vzal jsem do ruky menší šutr, který byl docela těžký. Jen tak jsem do něho bouchl kladívkem a on se rozletěl na dva kusy. Zvednu jeden z nich a zůstanu stát jako přibitý! Viděl jsem dutinu asi 15mm velkou, která byla vystlána krystalky linaritu asi 3mm velkými! Byl jsem jako v pohádce! Potom jsem v euforii vzal druhou polovinu, kde byl taky linarit! Řval jsem na Macka, že jsem něco našel a že bude čumět. On mi nevěřil, myslel si, že si dělám srandu. Jak jsem mu linaritu ukázal tak mu spadla čelist a byl jako opařený. Tento nález mi hodně dlouho záviděl. Já byl strašně šťastný. Jako začínající sběratel jsem našel na haldě dva krásné linarity, za které bych se nemusel stydět ani z Modré štoly. Potom jsem našel ještě dva pěkné cerusity, takže to byla velmi vydařená akce a já si tento den budu pamatovat navždy...

mineraly-066.jpg

Halda, kde jsem našel linarity a cerusity. Betonový sloupek, kde jsem jedl svačinu. Ještě někde u něho leží můj linarit.

linarit.jpg

                      Super linarit v dutině 15*15mm! Jsem za něj moc rád!

 

mineraly-051.jpg

 

                                   Druhá polovina vzorku s linaritem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pokus o kontakt

(Miloš R., 6. 5. 2013 13:13)

Zdravím!
Už jsem psal asi 2x a nikdy žádná odpověď ani reakce. Škoda. Chválím tentoweb, nálezy a fotky. Ušlechtilá záliba. Jen tiše závidím, že jsem se o šutry začal zajímat až tak pozdě. Hodně zdrau v dalším hledání šutrů..
Zdař Bůh!
M.Richter milosrichter@seznam.cz

Re: Díky

(Jirka, 13. 7. 2013 7:47)

I když šutry nesbírám, přečetl jsem si tvůj článek a mám skvělej pocit. Z toho tvýho popisu je cítit radost z toho nálezu a nadšení. Mám rád lidi kteří se dokážou takovým způsobem nadchnout pro věc a dát to najevo.
Tak zdar a sílu do dalřího hledání.