Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoční "hončák"

2. 11. 2011

Bylo 23. 12. 2009, den před Štědrým Dnem a já měl chuť jet si někam zakutat. Jak už to v poslední době bývá bohužel zvykem byly Vánoce na blátě a já mohl kamkoliv, aniž by mě omezovala sněhová pokrývka. Rozhodl jsem se vydat na Hončovu hůrku u Příbora. Vyjel jsem vlakem brzy ráno a celou cestu si užíval. Všude byl klid, venku pochmůrná mlha...toto počasí mi vyhovuje. Dojel jsem vlakem do Skotnice a dal se na výšlap směrem k hůrce.

Když jsem vyšel nahoru, skoro jsem litoval, že jsem jel právě tady. Od mé minulé návštěvy zhruba 3 měsíce zpátky byla lokalita dost rozkopaná a místo s nálezy heulanditů úplně vybrakované!

 

sutr.jpg

                            tento pohled se mi naskytl při výšlapu na vrchol

Po chvilce jsem se pousmál a řekl si, že si tento den nenechám jen tak zkazit. Vytáhl jsem si nářadíčko a pustil se do hledání. Spíš než kopání mi posloužili mé oči na hledání a já se prohraboval šutry, které byly vykopané z "jezírka". každou kalcitovou žilku s červeným odstínem jsem dával stranou. Bylo mi jasné, že jediná možnost jak získat slušnou ukázku s heulandity je vypletáním šutrů v kys. solné. Tento sběr jsem prováděl asi 2 hodinky a byl překvapený, kolik se mi toho nahromadilo. Byla toho půlka igelitky, některé kusy byly docela velké a nadějné. Jelikož se mi už kopat něchtělo na další místečka s možnosti nálezu jiných minerálů jsem se vykašlal, hůrku si jen tak v klidu prošel, zavzpomínal jsem na místa, kde jsem co našel a vydal se zpátky na vlak.

Brzy ráno na Štědrý Den jsem vyletěl před barák s kýblem, ve kterém byl roztok kyseliny a s igelitkou s mými ulovky. Hodol jsem tam pár šutrů a čekal. Po chvíli jsem se podíval a byl docela zklamaný, kalcit se odleptával, ale heulandity byly popraskané a spíš tvořili takové povlaky. Nechal jsem reakci doběhnout a postupně přidával nové a nové kameny. Asi v třetí várce byl menší vzorek cca 50*35mm, který po odleptání odkryl krásné kulovité agregáty červeného heulanditu v dutinkách, to mě povzbudilo! Jako poslední jsem leptal "větší kusy". Hodil jsem je do kýble a čekal. Po chvíli se podívám a radostí jsem si poskočil. Byly tam dva pěkné vzorky bohatě pokryté krásně červeným heulanditem! Opatrně jsem leptal dál. Vzorky jsou trochu křehčí a proto jsem nemohl vyleptat všechen kalcit kvůli soudržnosti. I tak se jedná o super kousky na tuto dobu. Vánoční akce mi nadělila krásné šutry pod stromeček a já byl moc rád.

 

6493-1-.jpg

krásný heulandit, 70*50mm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář