Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pfarrerb - výprava na Velký pátek

2. 5. 2012

Rok utekl jako voda a byly tu opět Velikonoce. Osobně už tento svátek moc rád nemám, hlavně ve městech se z tradicí stává spíše komedie a proto nejraději přes toto období vyrážím na šutry. S kámošem mackem jsem se tedy domluvili na vícedenní akci na Pfarrerbu.

Světoznámá lokalita, která nám díky úžasným epidotům nedá spát, tak bych asi zhodnotil naše dojmy a pocity z této lokality. Byli jsme zde už mnohokrát, ale nikdy nic pořádného přes usilovné hledání a kopání nenašli. Po ztrastiplné cestě z Olomouce až do Sobotína jsme se ve čtvrtek večer dostali na místo. Vytipovali jsme si místečko na kopání, udělali špekáčky na večeři a plní očekávání šli spát. Mám moc rád vícedenní akce na šutrech. Člověk si odpočine a to, ikdyž celý den těžce kope, záda ho bolí a občas i něakou tu ránu nářadím dostane.

Pustili jsme se do kopání, ze začátku jsme kopali v překopaném. Asi po třech hodinách, kdy už nám pod rukama přešlo několik metráků zeminy a hlavně kamení jsem se při odhazování nakopaného materiálu zastavil. Na lopatě jsem měl "torzo" černého krystalu. Houby! Žádné torzo! Ihned jsem vzal podezřelý kámen do ruky a nevěřil svým očím! Byl to krásný, nepoškozený a oboustraně ukončený krystal epidotu o velikosti 40*15mm! Opravdu super kousek. Nemůžeme se přece divit - byl Velký pátek a to se přece země otevírá a vydává své poklady...

Kopali jsme usilovně dál, dál až jsme se dostali na primár. Materiál nevypadal špatně, ale epidoty nikde a vůbec ani typ horniny nenasvědčoval v přítomnost něaké pukliny či dokonce dutiny. Přesto jsem kopali dál a zkoušeli své štěstí. Občas se objevil kusový epidot s pár zachovalými krystaly nebo droboučké pukliny, na kterých se vyskytovaly xx epidotu do 0,5cm spolu s adulárem.

Po dnech kopání nastal nejhorší čas. A to zahazování našeho výkopu! Drobné i větší šutry kam se člověk podíval, do toho hlína, která nešla k vůli šutrům ani nabrat na lopatu. No byl to hnus! Ale zvládli jsme to, poděkovali lokalitě za nálezy a vydali se na cestu domů. Už při chůzi z lokality ke kostelu nám v hlavě opět kolovaly myšlenky na další akci. Lokalita je už hodně vyčerpaná, možnosti pro sběr nejsou vůbec ideální a navíc se musíte schovávat, aby vás nikdo nechytil. Přesto věříme, že se nám poštěstí a my zde najdeme svojí vlastní epidotovou dutinu!

 

p1040925.jpg

 

oboustranně ukončený krystal 40*15mm ( !! ) 

 

 

 

p1040919.jpg

 

další fotky v galerii Sobotín - pfarrerb

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář