Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavé nálezy v posledním měsíci

26. 5. 2012

V posledním měsící se toho událo poměrně dost. Mimo studia na VŠ v Olomouci stihám chodit na brigády a samozřejmě nezanedbávám ani výpravy za šutry. S aktualizací stránek je to horší, toho času opravdu moc není. Teď ale zpátky k postřehům z terénu.

V poslední době jsem se začal věnovat okolí Vernířovic, tedy oblasti v Hrubém Jeseníku. Důvod je jednoduchý. V širším okolí Vernířovic se nachází řada krásných a vzácných minerálů. Terén je těžko dostupný a to jsou ideální podmínky, jak v této době něco slušného najít. Zatím jsem v počátcích zkoumání, ale výsledek by mohl být úspěšný. Zatím se mi povedlo najít slušné vzorky zeleného kusového prehnitu ( plochy do 10cm ), xx prizmatické sloupkce epidotů do 5mm, krystalky pyritu do 6mm, drobné křišťály a ze vzácných minerálů: babingtonit ( ?? ), titanit ( ??) a anatas ( ??). Minerály v závorkách ještě nemám ověřené. Určil jsem je zatím na základě popisů z různých publikací. Babingtonit budu ověřovat příští týden a pokud by se výsledek potvrdil jednalo by se o super nález!!

 

p1050209-1.jpg

prehnit - Vernířovice, 90*80mm

 

p1050235-1.jpg

křišťál - Vernířovice, 140*90mm ( !! )

Celkově teď podnikám výpravy i do jiných míst v Jeseníkách. Z olomouce to mám totiž všude kousek a tak se snažím aspoň jednou týdně vyjet prozkoumat určitou oblast. Od jednoho kolegy sběratele jsem dostal dobrý typ na lokalitu křišťálů. Osobně mě na místo vzal a výsledkem byly krystaly křišťálu až obecného křemene do 5cm. Za tuto lokalitu jsem mu moc vděčný. Po této první akci jsem zde byl ještě třikrát a celkově našel řadu slušných vzorků křemene až křišťálu do velikostí 10cm!

 

p1050131-1.jpg

křemen - 9cm

 

p1050134-1.jpg

křišťál - 55mm

Až budu mít čas vytvořím galerii, kde přidám více fotek v lepším rozlišení.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jeseníky

(Bořek, 24. 10. 2012 11:38)

Moje emailova adresa-Bstavitel@seznam.cz

Jeseníky

(Bořek, 24. 10. 2012 11:36)

Dobrý den,jsou to nádherné vzorky.Měl bych prosbu-nevzal by jste mě na lokalitu někdy s váma?Děkuji Vojtásek