Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šutrácká sezóna 2012

13. 3. 2012

Staříč

Tak, začnu ještě v roce předešlém, tedy 2011. Na Štěpána - 26. 12. jsem se s Mackem vydal do Staříče. Nálezy, které tam byly učiněné v létě se už jen tak nepřekonají. Momentálně část materiálu vozí na nedalekou stavbu cesty a materiál navážený na haldy ve staříči není příliš atraktivní. I přes to se nám povedl super nález. Jedná se o vzorek cca 14*9cm černouhelné břidlice. ( Obrázek né moc dobré kvality pod textem ). Po odleptání kalcitové vrstvy se odkryly krásné zlaté jehlice, nejdelší srostlice má kolem 45mm! Takže úspěch.

 

Zlaté Hory

To už jsme v roce 2012. V druhé polovině ledna, přesně 21. 1. jsme se s Mackem vydali do Zlatých. Jednalo se o pohodovou a spíše takovou nostalgickou akci. I přesto byly učiněné slušné nálezy cerusitu, alumogelu a jejich společné asociace. Na cestě zpátky jsme se ožrali v Městě Albrechtice - v místní putice! Zdejší alkoholoví velikáni byli přátelští a dobře jsme pokecali.

Borovec

Letošní zima nebyla bohatá na sníh, ale zato teploty se držely stále hluboko pod bodem mrazu. A tak jsme se v únoru s kamarádem Lukášem rozhodli, že se pojedem ohřát na Vysočinu - do štoly Mír. Ve škole už jsme měli po všech zkouškách, ideální čas. Akce proběhla 10. 2. - 11. 2. a zadařilo se. Našli jsme kvalitní vzorky azuritu, rudy ( covellin, chalkopyrit ) a možná taky baryt. Spali jsme ve štole a celkově to byxla velmi pohodová akce!

Grygov u Olomouce

 V druhé polovině měsíce února jsem se vydal prozkoumat zdejší lom Prefa ve kterém se nacházejí slušné ukázky tzv. "medového" kalcitu. Lokalita je dost vyčerpaná, ale nedávno jsem odsud viděl při návštěvě jednoho sběratele super vzorky na tuto lokalitu nevídané. To mě motivovalo a tak jsem vyjel jen tak místo školy na průzkum. Z Olomouce to mám jednu vlakovou zastávku takže se jednalo o nenáročnou akci. Prohlídl jsem si hlavní část lomu s dutinou, kde se nacházejí medové kalcity. Objevil jsem jednu starší dutinu - tu jsem vyčistli až do délky dvou metrů, ale byla pečlivě vybraná. Už tady zbyly jen žíly s medovým kalcitem a ty mě nelákaly. Na druhé straně dutiny jsem objevil zbytek nevydobité dutiny. Tu jsem trochu zvětšil a vytáhl pár dokumentačních vzorků - nic extra. Lokalita je opravdu značně vyčerpaná přesto nelze vyloučit při troše štěstí a delší práci zajímavé nálezy kvalitních kalcitů.

kotouč Štramberk, Staříč

Na konci měsíce února jsem využil volné soboty a vyjel jsem s Mackem na dvě - nám velice známé lokality v našem nejbližším okolí. Naše první zastávka byla brzy ráno na kotouči ve Štramberku. Je smutné sledovat, jak zde činnost upadá, protože laicky řečeno už není moc co těžit. Momentálně probíhají odstřely na dvou nejspodnějších etážích, kde jsme neučinili žádné zajímavé nálezy. Celý lom jsme si spíše nostalgicky prošli - bez nálezu. Cestou zpátky nás ještě chytil hlídač a my jako vždy dělali blbé. Naštěstí byl přívětivý a nechal nás odejít po svých. Patří mu dík!

Přesunuli jsme se na druhou lokalitu - do Staříče. Ani zde nebyla situace o moc lepší. Celá plocha haldy s kupkami zajímavého materiálu, kde se dal najít milerit byla rozvezená a zarovnaná. I přesto jsem zkoušeli štěstí a hledali. Já asi po hodině našel místečko, kde byl navezen nadějny materiál a skutečně tam byli i milerity. Pustili jsme se do pečlivějšího prohlížení a našli jsme asi 15vzorků s milerity na šedém pískovci spolu s ankeritem a taky na uhelnatých břidlicích. Asi 4 vzorky jsou slušné kvality. Některé jsme leptali a některé nechali tak. Fotky přidám do galerie Staříč.

Slavětice

To už jsme v měsíci březnu. Hned první pondělí v tomto měsíci jsem využil a vypravil se na cestu za moravskými vltavíny. Zatím se mi na Moravě vltavín najít nepodařilo. Teď jsem měl ideální podmínky. Zaměřil jsem se na oblast kolem Slavětic a Dukovan. Pole byla po zimě opršená, ikdyž né všechna zoraná. Tak tomu bylo v Slavěticích - u Křížku a směrem k Dalešicím. Když jsem viděl ty opršené štěrky srdce se mi rozbušilo. Sklonil jsem se, ohnul svůj hřbet a další čtyři hodiny nenarovnal. Bohužel mi ani tato oběť nepřinesla žádný nález a tak jsem se vydal na druhý flek - k Dukovanské jaderné elektrárně. Pole byla zoraná a já cítil nález. Zde jsem strávil taky asi čtyři hodiny, ale bohužel bez nálezu. Moravské vltavíny se mi doposud vyhýbají, přesto věřím že tu vltavín najdu ... a né jeden!

Hončova Hůrka u Příbora

V neděli 11. března jsem se rozhodl místo spaní si přivstat a vyjet na šutry - tak se i stalo a já se kolem sedmé hodiny ranní objevil ve Skotnici u Příbora. Počasí bylo super - teplota slabě nad nulou a déšť, to mi vyhovuje. Proto jsem nejdříve zkusil štěstí na zoraných polích ve vesnici. Jeden sběratel tu našel v lednu tohoto roku achát, ametyst i záhnědu! No jo, ale já po hodinovém plahočení našel dva vzorky s achátem - jeden celkem pěkný. Po záhnědě a ametystu ani stopa - přece je to pro tuto oblast vzácnost a nemůžu čekat zázraky. Vydal jsem se na "hončák" a celou lokalitu si nejdříve prošel. Místo s nálezy heulanditů je zase o něco prokopanější, ikdyž nevěřím že tam někdo ještě něco našel. Byla to samá hlušina. Pak jsem tady kousek v lesíku rozrýval zeminu a hledal křemeny. Jeden se mi povedlo najít, jinak nic. Rozhodl jsem se ještě zkusit štěstí v části lomu, kde se nachází acháty. Cestou k místu jsem našel vzorek pěkné zelené plazmy asi 12*6cm. Když jsem začal lámat stěnu s acháty tak asi po desáté ráně kladiva do majzlu mi řeklo poje kladivo sbohem a prasklo mi. Hold není na zlatou dřevěnou násadu! Toto byla násada z "tvrzeného" plastu. Škoda, dobře se mi s ním mlátilo. Bez kladiva a bez větších nálezů jsem se vydal na cestu domů.

I když se mi zatím v tomto roce až na vyjímky přilíš nedaří tak nezoufám. Nálezy příjdou a to když je nejmíň očekáváte. A taky to přece není jenom o šutrech. Často jsem si užíval toho klidu a pohody, který pravého šutráka na jeho výpravách doprovázi ...

 

 

 

 

milerit-velky-2.jpg

milerit - Staříč, 130*90mm ( 26. 12. 2011 )

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář