Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sezóní bilancování

27. 12. 2013

 Po dlouhé době přidávám příspěvek, který tentokrát shrne vše podstatné, co se v letošní šutrácké sezóně událo. Hned z kraje se chci všem návštěvníkům a kolegům sběratelům omluvit, že stránky v letošní době víceméně stagnovaly. Času je málo a někdy se člověku ani nechce. Na druhou stranu se mi nelíbí některé reakce od návštěvníků stránek, kde mi tuto stagnaci vyčítají. Nikde jsem nesliboval, že budu stránky aktualizovat každý týden. Je to moje svobodná vůle a nad těmito postoji se musím jen pousmát. Teď už ale zpátky k šutrům!

Hned z kraje sezóny jsem s kamarádem Mackem vyjel kopat vltoše do jížních Čech, z této akce už jsem reportáž přidával a tak se posuneme dále. Následovaly výpravy na kotouč Štramberk, kde jsme hned z kraje sezóny našli dutinu, ve které byly kalcity se zajímavou morfologií (tuto nálezovou zprávu jsem už také uveřejnil). Co se týče lokality Štramberk tak další zajímavé nálezy už tento rok až na pár vyjímek nepřinesla. Pouze dvakrát se povedlo najít drůzy klenců kalcitů do 2 cm a jednou kvalitnější ukázky bílých krystalků dolomitu do 1 mm.

Dobré nálezy se zadařily v širším okolí kóty Květnice v Tišnově, kde jsme s mackem na jaře a ke konci léta našlii opravdu kvalitní ukázky tmavě fialových vzorků ametystu. Jedná se o naše nejlepší nálezy z této oblasti. Bohužel se již nálezy obdobné kvality nedají příliš očekávat.

ametyst-kvetnice.jpg vzorky ametystů z okolí Květnice v Tišnově, velikost vzorků cca 6 cm

 

V následujícím roce se chci více věnovat výskytu zlatonosných rýžovisek v širším okolí Zlatých Hor. Upřímně už se nemůžu dočkat jara, až vyjedu na vytipovaná místa! Tento rok by ve znamení oťukávání a pokusů. Při jedné takové výpravě se mi povedlo najít drobný, ale krásný vzorek se zlatinkou o velikosti 6 mm!!

zlato.jpg

zlatinka 6 mm

 

Další oblastí, kterou se chci podrobněji zabývat a kde už jsem drobné úspěchy zaznamenal je okolí Vernířovic. Kromě starších a známých nalezišť se v širším okolí nacházejí i nové výskyty. Minulý rok jsem našel drobné krystalky žlutých titanitů do 2 mm. Tento rok jsem zase objevil vzorky amfibolitu s křemenem, na který nasedaly krystalky světle zeleného epidotu. Tento výskyt jsem zatím neměl možnost pořádně prozkoumat a tak uvidíme, co další průzkum přinese. Již na známe lokalitě Mísečky se mi povedlo najít krásný a čirý krystal křišťálu. Tento parádní vzoreček ležel jen tak na povrchu. Zřejmě ho zde přehlédl nějaký jiný sběratel a po opršení se mi ukázal.

kristal.jpg

křišťál veliký 4 cm, hned po nálezu

Dále jsem se začal více zabývat oblastí kolem Třince a Českého Těšína. Hlavním důvodem je téma mé bakalářské práce: stronciová mineralizace v okolí Českého Těšína. I zde se mi celkem zadařilo a já našel radiální agregáty stroncianitu do 8 mm, větší vápencové konkrece vyplněné skalenoedry kalcitů do 2 cm, které pokrývá přírodní ropa a asfalt. Krom těchto běžných vzorků jsem na některých vzorcích našel mikroskopické krystalky celestinu a chemickou analýzou byl určen ještě baryt a vzácný barytocelestin. Makroskopický celestin se mi doposud najít nepodařilo, snad budu v budoucnu úspěšnější.

stroncianit-22.jpg

stroncianit z lokality Vendryně, 8 mm

asflt.jpg

skalenoedry kalcitů  z vápencové konkrece potažené přírodní ropou a asfaltem

Dalším zajímavým nálezem byla jehlička hnědočerveného rutilu na křemeni z oblasti kolem Jeseníku. 

ceska-ves-2.jpg

rutil z okolí Jeseníku

 

Kromě těchto prezentovaných lokalit jsem ještě samozřejmě navštívil další známé lokality, které jsou uvedené i na stránkách. Ale buď jsem nenašel skoro nic nebo ukázky nedosahovaly takových kvalit jako již dříve nazelené vzorky. Celkově tento rok byl co se týče nálezů o trochu slabší, než roky předešlé. Důvodem je i málo času, kdy nemohu podnikat všechny akce, které jsem si naplánoval. Doufám, že následující rok bude mineralogicky úspěšnější.

Novinkou, kterou jsem si pro vás připravil je postupné vkládání videí s dokumentací mojí sbírky. Dále se budu snažit prostřednictvím video záznamu zachytit i momentky nálezů. Věřím, že se máte na co těšit.

Do Nového Roku přeji všem hlavně hodně štěstí a zdraví! Dále spoustu nových a krásných nálezů a v neposlední řadě také mnoho pěkných zážitků spojených se šutráckými výpravami.

Zdař Bůh!!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář