Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maršíkov - Střelecký důl

9. 11. 2011

Včerejší den, kdy nám ve škole odpadly všechny přednášky jsem se rozhodl strávit na šutrech. A tak jsem jel ještě s mým spolužákem - Lukášem do střeláku s jasným cílem, najít slušný vzorek berylu nebo akvamarinu ... a to se nám nakonec oběma povedlo :-)

 

halda---stav.jpg

                                               aktuální stav haldy pod lůmkem         

Byla to už moje pátá akce ve střeláku a já tu jenom jednou našel zelenavý beryl, který by se dal považovat za dokumentační vzorek a proto jsem si chtěl najít už něco slušnějšího. Pustili jsme se do hledání, omývání a roztloukání nadějných šutrů. Asi po hodině se mi povedl najít celkem slušný krystal berylu, asi 5*20mm velký. Musím ho ještě vypreparovat a dočistit, ale bude pěkný. Měl jsem redy radost, že s prázdnou domů nepojedu.

 

Ke konci akce jsme si ještě prošli celou lokalitu, pořídili jsme pár fotek a podívali se i do štolky, která byla otevřená. Vzadu bylo hodně netopýrů, přední část štoly tvoří po pravém boku zbytky nedotěženého pegmatitu, stropem prohází amfibolitá žíla tvořící krásně ostrý přehod s pegmatitem. 

 

stola.jpg

                                                               já ve štole

 

beryl-jiny-2.jpg

                                             beryl v cukrovém albitu, x 5*20mm        

Zanedlouho po tomto mém nálezu našel kámoš krásně ohraničený zelenkavý krystal berylu - až akvamarinu asi 12mm velký, pěkně do prostoru. Na této lokalitě měl zatím vždycky větší štěstí než já a i dnes to tak vypadalo. Shlédl jsem jeho vzorek a to mě motivovalo, abych sbíral ještě pečlivěji. U mého výkopu jsem byl od osmi ráno až do tří odpoledne a po celodenní námaze jsem našel asi 10 vzorků berylu, či akvamarinu ... tři vzorky slušné kvality. Jeden je moc hezký, mezi pegmatit s muskovitem zarůstá krystal 4*25mm ... jsem zvědavý až ho umyju.

 

beryl-2.jpg

                                                         beryl, krystal 4*25mm

 

Fotky z lokality a nálezů přídám brzy do fotogalerie Střelecký důl.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář