Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kotouč Štramberk v nové šutrácké sezóně

26. 3. 2013

 Na začátku února tohoto roku nás s Mackem chytla chuť vyrazit někam na šutry. No jo, ale tento rok byla zima taková jaká má být a proto vyhlídky někam vyrazit nebyly příliš nadějné. I přesto, že byl sníh a přes den mráz rozhodli jsme se nakonec zajet do Štramberka a poprvé v nové sezóně se mu podívat na zub. Těžařská aktivita se na kotouči rok od roku snižuje. Momentálně se těží nejspodnější etáž, která je zatím co se minerálů týče velmi slabá nebo spíš žádná. Na vrchních etážích se už moc nestřílí, lépe řečeno nemají co odstřelovat a tak jsme to brali spíše jako zimní výlet s pěknou podívanou. Sešli jsme až skoro dolů a na jedné ze spodních etáží se najednou zastavili. Stěna v těchto místech byla "zrezavělá" a hodně popraskaná. Přesně takové indicie, které značí možnost něaké dutiny. Shodili jsme batohy a každý jsme se vydali s kladivem a majzlem na průzkum. Mackovi se zalíbilo jedno místo asi 3m od země, kde byla odkryta malá puklina. Já šel o kousek dál a usadil se pod malým převisem. Byla tam dutina tak 10cm veliká, ale vedla hlouběji. Na první pohled se nejevila nijak extra, ale po chvilkové práci s kladivem a majzlem se celkem otevřela a začalo to být zajímavé. Byla celá zborcená takže se daly kalcity celkem snadno vytahovat. Mnohé z nich nebyly ani moc poškozené takže paráda! A co bylo zajímavější, kalcity z této dutiny měly úplně jinou morfologii než je tady ve Štramberku zvykem. Byly to takové kalcitové "mandle" navíc hodně tmavé, takže vzdáleně připomínaly pouštní růže. Takový typ ze Štramberka ještě nemáme takže jsme byli samozřejmě nadšeni. Po více jak půl roce, kdy nám zde utekla jedna pěkná dutina se konečně zadařilo! 

 

p1060231.jpg

pohled na nalezlou dutinu, již po otevření

Touto dutinou jsme se zabývali celé čtyři akce a celou ji vybrali. Její rozměry byly 60*40*200cm, směrem do vnitř však naduřovala až na 100*100*200cm. Celkově to bylo velmi náročné. Stáli jsme na zmrzlé vápencové stěně a nemohli se do dutiny ani pořádně natáhnout. I přesto jsme vytáhli několik velkých a nepoškozených kalcitů. Dlaňových vzorků bylo obrovské množství. Dutin ve Štramberku rok od roku ubývá, ale při pečlivém průzkumu se čas od času vždycky něco objeví. Fotky ve větším rozlišení a také vzorků budou postupně přidány do fotogalerie kotouč Štramberk.

 

p1060219.jpg

jeden z největších vzorků 35*30cm

 

p1060236.jpg

pohled do dutiny po jejím otevření

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dotaz na dobrodruhy.

(Tadman, 17. 9. 2018 23:47)

Dobře vy, ogaři.. Leč mě kurevsky sere, že tam je lom přes půlku kopce, ...on je tam nějak nově nebo jsem chuj a nikdy se nepodíval dál než za Trúbu? :D